اصفهان: پایگاه ممتی، نایین/واژه ها و اصطلاحات کشاورزی در گونه زبانی محمدیه نایین…

فرهنگ و زبان های باستانی ایرانی

%d9%85%d8%ad%d9%85%d8%af%db%8c%d9%87-%d9%86%d8%a7%db%8c%db%8c%d9%86

واژه ها و اصطلاحات کشاورزی در گونه زبانی محمدیه نایین

اعظم السادات موسی کاظمی محمدی

واژه های کلیدی: محمدیه، نایین، گویش های مرکزی، کشاورزی، آبیاری.
محمدیه که ساکنانش آن را ممتی «mamati» می نامند، در فاصله دو کیلومتری شهر نایین، در حاشیه شرقی شهر، بر سر راه جاده آسفالته نایین انارک، واقع شده است. در تقسیمات سنتی نایین که شهر دارای هفت محله بوده است، محمدیه را به خاطر نزدیکی و در کنار شهر قرار داشتن، برزن(محله) هشتم نایین به حساب می آورند (صفی نژاد ۲۴۶:۱۳۸۴)، اما محمدیه در گذشته روستا بوده و اکنون نیز ویژگی های زندگی روستایی در آن حفظ شده است. جمعیت محمدیه حدود سه هزار تن است، که شامل ۸۲۵ خانوار می شوند.

شهر نایین مرکز شهرستان نایین است. شهرستان نایین در کناره جنوبی کویر مرکزی ایران و شمال باتلاق گاوخونی قرار گرفته و پهناورترین شهرستان استان اصفهان است. ارتفاع آن از سطح دریا ۱۵۸۰ متر است، طول جغرافیایی آن ۳۵ درجه و ۶ دقیقه و عرض جغرافیایی آن ۳۲ درجه و ۵۲ دقیقه است. از جنوب به شهر اردکان، از توابع یزد، از شرق به شهرستان طبس، از توابع استان خراسان، از شمال به دشت کویر و دامغان، از غرب به اردستان و زواره، و از جنوب غربی به شهرستان اصفهان محدود می شود. وسعت شهر نایین، نزدیک به ۴۲۳ هکتار و جمعیت آن در حدود ۲۵ هزار نفر است.

فصلنامه پژوهشی، آموزشی زبان شناسی و نشر دانش

 ادامه دارد…

عکس از: رضا شاطریان محمدی
کپی با ذکر منبع بلامانع می باشد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>