اصفهان: پایگاه ممتی، نایین/چهارشنبه سورى آيينى ايرانى يا عربى !

چهارشنبه سورى آيينى ايرانى يا عربى !

چهارشنبه سوری پارک کوهستانی کلیزه نایین
نقل است که!
ایرانیان از دیرباز تاکنون، در روز چهارشنبه آخر سال، اقداماتی را انجام می دهند، بدون اینکه چرایی اقدامات خود را هم بدانند. یکی از سنت های دیرینه ایرانیان ” جشن سوری ” یا همان “چهار شنبه سوری” فعلی است. که مراسم های جالبی از قبیل:
#كوزه_شكستن ، #قاشق_زنی ، #فال_گوشی ، #شال_اندختن ، #دفع_چشم_زخم ، #قلیا_سودن ، #آش_بیمار
در انجام می گرفته است. اما شواهد دلالت بر آن دارد که این جشن از اوایل قرن هفتم هجری به دست فراموشی سپرده شد سپس با عناوین دیگری از سده های دهم معمول شد. دکتر کورش نيکنام موبد زرتشتی و پژوهشگر در آداب و سنن ايران باستان، عقيده دارد که چهارشنبه سوری هيچ ارتباطی با ايران باستان و زرتشتيان ندارد و شکل گيری اين مراسم را پس از ورود اعراب به ايران می داند. دکتر نيکنام در اين باره می گويد:”ما زرتشتيان در کوچه ها آتش روشن نمی کنيم و پريدن از روی آتش را زشت می دانيم!” در این بین فرضیات زیادی برای اینکه چرا شب چهارشنبه بعد از ورود اسلام به ایران برای برگذاری این مراسم انتخاب شد وجود دارد که می توان به نحس بودن روز چهارشنبه نزد اعراب اشاره کرد. اما جالب ترین فرضیه ارتباط چهارشنبه سوری با قیام مختار ثقفی می باشد! مى گويند مختار شب قيام معروف برای آنکه مخالف را از موافق تشخیص دهد، فرمان داد تا شیعیان راستین آن حضرت بر بام خانه ‌ها آتش بیفروزند که شب آن فرمان با شب چهار شنبه آخر سال نیز مصادف بوده است. از آن پس مردم ایران که دوستدار اهل بیت رسول اکرم (ص)هستند، آن شب را پاس می‌ دارند و به یاد آن شب چهار شنبه را با جشن سوری همزمان جشن می‌ گیرند. در همین رابطه، دکتر مجید حیدری از تاریخ پژوهان نسبت بین چهارشنبه سوری و آتش افروختن برای اعلام رسمی قیام مختار را براساس قرائن و شواهد تاریخی یکی دانست و گفت: در متون تاریخ ذکر شده که زمان رسمی اعلام قیام مختار به وسیله بر افروختن آتش بر پشت بام ‌های کوفه در آخرین چهارشنبه از سال شمسی بوده و به دلیل حضور ایرانیان در سپاه مختار از آن پس روز چهارشنبه آخر هر سال به عنوان جشن آتش آفروزی و آغاز قیام غلبه بر قاتلان امام حسین(ع) نام برده می‌شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>