اصفهان: پایگاه ممتی، نایین/ باز هم افتخاری دیگر از ورزش محمدیه نائین…

باز هم افتخاری دیگر از ورزش محمدیه نائین

صعود دماوند به مناسبت ۴۰ سالگی تاسیس تیم شاهین محمدیه امسال تصمیم گرفتیم که صعود سبلان را نیز به افتخار شهرمان نائین انجام دهیم

photo_2017-09-03_18-50-18

به گزارش وب سایت خبری پیام نایین،محمدرضا فریدانی محمدی درگفتگو با خبرنگار نایین گفت: بعد از صعود دماوند به مناسبت ۴۰ سالگی تاسیس تیم شاهین محمدیه امسال تصمیم گرفتیم که صعود سبلان را نیز به افتخار شهرمان نائین انجام دهیم.

فرزاد ۳فرزاد ۴فرزاد ۶فرزاد ۱فرزاد ۵ مردادماه یک هزار و سیصدو نود و شش از اردبیل بسوی مشکین شهر راهی شدیم ۱۶ کیلومتر مانده به مشکین شهر سمت چپ جاده تابلو لاهرود خودنمایی می کند پس از عبور از وسط لاهرود و باغهای سرسبز و پربرکت زردآلو ، هلو به جاده آب گرم قوتورسویی و شبابیل وارد می شویم اینجا دامنه سرسبز سبلان است که جابه جا محل اسکان ییلاقی عشایر است گله های سنگین گوسفند و چادرهایی که در طول مسیر خود نمایی می کنند.اینجا شاید بیشترین عسل ایران را تولید می کنند. اینجا محل جولان میلیارد ها میلیارد زنبور عسل است که از شهد گلهای دامنه سبلان عسل می سازند بعد ار ۴۵ دقیقه به آب گرم قوتورسویی که از فاصله دور بوی گوگرد آن به مشام می رسد می رسیم و از آنجا صعود ۱ کیلو متر بعد وارد دره شابیل می شویم ، آب گرم شابیل در دامنه کوه سبلان جای دنجی است برای لذت بردن از طبیعت و درمان انواع آسیب دیدگی های جسمی و حتی روحی ،
ماشین را در پارکینگ شابیل گذاشته با کوله پشتی وسایل مورد نیاز به سمت پناهگاه حرکت می کنیم از اینجا تا پناهگاه ۱۲ کیلومتر کوهپیایی است که اگر بخواهید از لندروهایی که آنجا مستقر هستند کرایه نمایید که تا پناهگاه یک صد و دو هزار تومان کرایه می گیرند و گرنه بین ۴ الی ۵ ساعت کوهپیمایی به پناهگاه می رسید برای هم هوایی و سازگاری بدن با ارتفاع حتی باید شب را در پناهگاه بمانید. پناهگاه تا ۴سال پیش توسط فدراسیون کوهنوردی اداره می شد و رایگان بود ولی اکنون به اداره تربیت بدنی مشکین شهر واگذار شده و به اجاره داده شده است اطاقهای ۸ نفره تا ۲۵ نفره دارد که از شبی ۸۰هزار تومان تا ۲۵۰هزار تومان کرایه می دهند.
تیم ما سه نفره است و اتاق ۸نفره را می گیریم ساعت ۳:۳۰ بعد از ظهر است ناهار خورده و کمی استراحت می کنیم و از فضای زیبای سبلان لذت می بریم روز دوشنبه وسط هفته است بغیر ما دو نفر دیگر برای صعود آنجا هستند ، عده ای حدود ۶ نفر که صبح صعود کرده اند به پناهگاه بر می گردند. ساعت ۷ بعد از ظهر ابرها از فرادستها بهم بوسه می زنند و کل منطقه را می پوشانند ما در ارتفاع ۳۷۰۰ متر بر فراز ابرها ایستاده ایم ، منظره ایی بی نظیر و بدیع شکل می گیرد . مهم زمان غروب خورشید جلوه ویژه ای به عظمت طبیعت می دهد.
مردم منطقه ، سبلان را ساوالان یا کوه خداوند می نامند و اعتقاد دارند که اینجا زادگاه زرتشت پیامبر بزرگ ایرانیان است و عده ای عقیده دارند که در قله آن پیامبری دفن شده است و این کوه را مقدس می دانند. بنظرم این تقدس بجاست ، چشمه های جوشان آب های معدنی و طبیعی و آبادی و آبادانی که خیر و برکت به این مردم عطا کرده است تقدس هم می طلبد .
ساعت ۸:۳۰ تعدادی بیش از ۱۰۰ نفر از بچه های سپاه پاسداران تهران وارد پناهگاه می شوند وازدحام نفرات زیاد سکوت کوهستان را می شکند سعی می کنیم که ۹ شب بخوابیم که با وجود سر وصدای زیاد خوابیدن تبدیل به امر محال می شود .
خب این هم خود نعمتی است که شامل حال ما شده است درک شب های پرستاره سبلان و غرق شدن در عظمت کاشفات لذت منحصر بفردی است که نصیب ما می شود . ساعت ۲ صبح صعود بچه های سپاه شروع می شود ولی ما تا ۵ صبح صبر می کنیم و کوله های صعود را می بندیم و حرکت می کنیم هوا ۳ درجه سانتیگراد است و کاملاً تاریک و یافتن پاکوب مقداری دشوار با گامهای آهسته و پیوسته کم کم گرم می شویم و سرعت بیشتری می گیریم در طول مسیر تا ۲ تابلو یاد بود دو کوهنوردی است که در طول مسیر صعود جان باخته اند !!!
تعدادی از کوهنوردان سپاه در حال برگشت هستند ارتفاع و سرما آنها را دچار مشکل کرده است . هوا بشدت رقیق است و میزان اکسیژن کم ، عده ای نشسته اند باد سرد می وزد و برای آنها خطرناک است به آنها گوشزد می کنم یا به صعود ادامه دهند و یا اگر توان ندارند و دچار سردرد و سرگیجه و تهوع هستند حتما به پایین برگردند .

عده ای را دارو می دهم و به حرکت ادامه می دهیم و ساعت ۱۰ صبح در ارتفاع ۴۸۱۱ متری قله مملو از برف را زیارت می کنیم از برفها گذشته و به دهانه آتش فشان قله می رسیم که اکنون تبدیل به دریاچه ای بسیار زیبا شده است که از چشمه هایی که از اعماق آن می جوشد آب شیرین و گوارای آن تامین می شود امروز سه شنبه ۰۳/۰۵/۱۳۹۶ باد سردی در قله می وزد و هوا بشدت سرد است در پناه تخته سنگ بزرگی چایی می نوشیم و چندین عکس می گیریم و در پناه دیواره ایی از دریاچه صعود تیم نصرت نایین را به یادگار ثبت می کنیم ساعت ۱۱:۳۰ راه فرود را در پیش می گیریم ساعت ۳:۳۰ بعد از ظهر به پناهگاه می رسیم . کلیه وسایل را جمع و جور کرده است به طرف شابیل راهی می شویم ، ناهار و شام را بعد از آب درمانی در شابیل یک جا تناول کرده و شب را در پایین قله سبلان می خوابیم و فردا صبح دوباره از آب گرم و تمیز آنجا بهره برده و ساعت ۱۰ صبح ۰۴/۰۵/۹۶ به سمت مشکین شهر راهی می شویم .
۱٫ بهترین زمان صعود تیر و مردادماه هر سال است .
۲٫ امکانات کامل کوهنوردی و لباس گرم ضروری است .
۳٫ از پناهگاه تا قله آب خوردن موجود نیست بایستی از پناهگاه آب لازم برداشته شود .
۴٫ بهترین مسیر سعود جبهه شمال شرقی است .
۵٫ گواهی فتح قله بعد از اثبات عکس و فیلم به مبلغ ۱۵ هزار تومان صادر می شود.
۶٫ برای شب مانی در شابیل کانکس ها فاقد امکانات (فقط برق دارند) از ۸۰ تا ۱۵۰ هزار تومان اجاره داده می شود.
۷٫ هزینه پارکینگ شبانه روزی ۱۰ هزار تومان و بلیط آب گرم ۸ هزار تومان است .
۸٫ افراد صعود کننده

#محمدرضا -فریدانی -محمدی ،

#فرزاد -فریدانی -محمدی ،

#نصرت -فریدوتی- محمدی می باشند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>