اصفهان: پایگاه ممتی، نایین/ بافت تاریخی محمدیه…

بافت تاریخی

بافت تاریخی محمدیه

آینده بافت تاریخی محمدیه و سایر بافت های مشابه درشهر نایین آینده ای محتوم و متاسفانه شوم است. ذره ذره آب می شوند و هر سال نحیف تر و لاغر تر. چون مردم آن را نمی خواهندو چون مردم بدان اعتقادی ندارند. چون مسئولان سیاست گذاری روشنی در قبال آن ندارند. بافت تاریخی محمدیه شده استخوانی در گلو نه فرو می رود و نه می توان آن را از حلقوم برکشید. زیباست، پرجاذبه است. مختصات ویژه ای دارد. آسیاب آبی ریگاره، یکی از شاهکارهای معماری و هنر ایران را دارد، قنات چند هزار ساله با پایاب ها را دارد، قلعه تاریخی عاشورگاه را دارد، کارگاه های دست کند عبابافی را دارد، ساباط ها، زیرگذرها و… حد و حدودش مشخص است، جانمائی دروازه هایش مشخص است، خط و ربطش مشخص است ولی اینها برای مردم و ساکنان آن نون و آب نمی شود. سیاست منفعلانه مسئولان ما در قبال بافت تاریخی سکوتی مرگبار و معنا دار است همراه با بی عملی زجرآور. ملک مردم در بافت تاریخی هیچ گونه بازدهی اقتصادی برایشان ندارد و در جامعه مادی زده و مبتنی بر مناسبات ظاهری و چشم و همچشمی های روز افزون، این بندگان خدا هم حق دارند یا خود را محق می دانند که در این شرایط هیچ گونه ارزشی برای بافت تاریخی قائل نشوند.
تجربه سال های گذشته نشان از واقعیتی تلخ دارد! ( نابودی کامل قلعه ی ریگ محمدیه) اگر تدبیری درست نیندیشیم بافت تاریخی محمدیه روز های پایانی انسجام و یکدستی خود را طی می کند. چرا که جامعه و مسئولان هیچ اعتقادی به آن ندارند. نیک می دانند که تنها اقتصادی سازی بافت تاریخی و سهیم شدن از عواید آن برای ساکنان بومی بافت و مالکان خانه های تاریخی تنها راه نجات است ولی آنها اهل چالش و تصمیم های بزرگ نیستند، می ترسند و یا حوصله آن را ندارند که کارهای ماندگار مانند شهرهای همجوار به ثمر برسد. توریست بیاید، اسکان یابد، پول خرج کند، مغازه های متروک بازار شهر نایین رونق گیرد، رفت و آمد زیاد در بافت بسیاری از انحرافات و مشکلات اجتماعی بافت را تقلیل دهد.

به امید حفظ و حراست از میراث کهن و بافت تاریخی که هویت مااست…

رضا شاطریان محمدی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>