اصفهان/ پایگاه ممتی، نایین/ دلنوشته: گاهی آدم از سر دلتنگی نظم می‌بافد…

نون وگلدون

گاهی آدم از سر دلتنگی نظم می‌بافد ( به عمد نمی‌گویم شعر ) گاهی از سرِ سرخوشی لابد! در غروبی از روزهای دانشجویی دلتنگِ دیار زادگاهم – نایین- شدم  و نظمی را که در پی خواهید خواند بافته‌ام برای آن‌چه با نام نایین به ذهنم می‌آمد. یادم است آن سال‌ها تراوشات ذهنی‌م را سپردم به نشریه‌ی محلی ندای کویر و این‌گونه بود که نخستین بار به زیور طبع هم آراسته شد! عکسی را ضمیمه‌ی این اندک کرده‌ام که مربوط است به زمستان ۱۳۷۴؛ وقتی محسن مخملبافِ آن روزگار! آمد به نایین و فیلم نون و گلدون را ساخت که به دلایل متنی و فرامتنی زیادی این فیلمش را دوست می‌دارم. عکس مربوط به نمایی‌ست در محوطه‌ی بیرونیِ مسجد جامع نایین و محمود کلاری را آن‌گونه نشسته روی آن موتور می‌بینید که شرحش را پیش از این داده‌ام و به عنوان یک واقعه‌نگاری از پشت‌صحنه‌ی نون‌وگلدون در ماهنامه‌ی سینمایی فیلم در همان زمستان ۱۳۷۴ منتشر شد. اگر مجله‌ی آن روزگار را در انباری خانه پیدا کنم و تا به حال آبگیر! نشده باشد توی انباری، حتماً تایپش می‌کنم و به عنوان سندی از روزگار سپری شده‌ی ما و محسن جان! می‌گذارمش در این خانه‌ی مجازی.

 بخوانیم با هم حالا. بیش‌تر پیشکش می‌کنم‌ش به نایینی‌های مقیم نایین و حومه و جهان! همچنین تقدمش می‌کنم به محمود کلاری، نظام کیایی که صدابردار فهیم و صبور آن فیلم بود و همچنین به علی معلم که در یکی از شماره‌های دنیای تصویرش نایین را کوتاه و به درستی ستود و معرفی کرد. و به برادران طالبی‌نژاد، محمدرضا، احمد و ناصر.

سلام گلدسته‌های امامزاده سید علی

سلام گذرها و کوچه‌پس‌کوچه‌های کاهگلی

سلام نارنج قلعه

سلام مسجد جامع

سلام راسته بازار قدیمی

سلام گویش شیرین و صمیمی

سلام سردابه‌ها، محرابهای کهن

سلام خداوندان اندیشه و سخن

سلام آب انبارهای خسته و نمور

سلام دل‌شکستگان همیشه صبور

سلام دست‌های پینه بسته، گواه تلاش

سلام گندمکاران ملک معاش

سلام سرپنجه‌های ظریف

سلام دخترکان معصوم و شریف

سلام شهر من

سلام نایین

عقیل قیومی محمدی

سوم دی‌ماه یکهزار و سیصد و هفتاد و چهار/ اصفهان

توضیح: آن روزها محمد ابراهیمیان عزیز یکی از بهترین برنامه های راه شب رادیو را اجرا می‌کرد و همین‌گونه پشت سر هم سلام می‌داد شنیدنی و تفکر‌ برانگیز البته. کاش شنیده باشیدش. اعتراف می‌کنم که بابت این سلام‌ها از حضرت ایشان تأثیر پذیرفته‌ام.

برگرفته از: گروه ساباط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>