اصفهان: پایگاه ممتی، نایین/ راه تنفس زمین را خفه نکنیم…

راه تنفس زمین را خفه نکنیم…

توی این هوای آلوده و زمینی که هر روز دارد نفسش بند می آید وجود حتی یک برگ سبز غنیمتی است فراموش نشدنی که باید دو دستی نگهش داشت و مراقبش بود و مانع پژمردنش شد چه رسد به درختی که از دانه به نهال و از نهال به برومندی رسیده است. آنرا باید به عنوان کانال تنفس زمین قدر دانست و بر صدر نشاند نه اینکه تیشه برداشت و ریشه ارزشمندش را نشانه گرفت. اما ما آدم ها رسممان فراموشکاری است و قدرنشناسی. ما آدم ها ناسپاسی را خیلی وقت است که تمرین کرده ایم آنقدر که یادمان میرود از هوایی که داریم و آسمانی که آبی است و خدایی که خالق همه داشته هایمان است آنطور که باید سپاسگزاری کنیم. آنقدر که به جای شکر نعمت کفران کردنش را خوب خوب بلد شده ایم و حتی برای این کفران هیچ توجیهی نداریم جز خفه کردن راه تنفس زمین!

نایین شهری است کهنسال نشسته بر دامن کویر سر افراز. با تاریخی به وسعت قرن ها و جغرافیایی بی نظیر و طبیعتی دلچسب. اگرچه به لحاظ رشد و آبادانی شاید سال ها عقب نگه داشته شده و توجه آنچنانی در خور نام و قدمتش ندیده است اما هنوز که هنوز است خنکای آب آب انبار هایش و سایه سار سبز درختانش و طبیعت بکری که چشم هر مسافری را خیره می کند زبانزد خاص و عام است و اگر کسی یکبار گذرش به این خطه کویری خورده باشد محال است دلش نخواهد یکبار دیگر این آرامش دلچسب را که چهارفصلش هر یک حکایت شیدایی وکویری و زیبایی خاص خود را دارد تجربه کند.

با همه عظمت خفته در دل این دیار کویری، متاسفانه به دلیل جفاهای شخصی دست به این عمل زشت  و غیر قابل جبران و به خیال باطل خود به راحت ترین و پیش پا افتاده ترین و در عین حال غلط ترین راه متوسل می شوند لیکن نمی دانند که این راه عواقب الهی و درد آن ها را دوچندان میکند…

امام صادق (علیه السلام) در این باره می فرماید: «درخت های ثمر دهنده را قطع نکنید که (اگر چنین کنید) خدا سخت بر شما عذاب فرو می ریزد».

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>