اصفهان: پایگاه ممتی، نایین/ میراث ارزشمند…

با اقدامات خودسرانه به تخریب آثار تاریخی دامن نزنیم!

photo_۲۰۱۷-۰۷-۰۱_۱۱-۴۶-۵۵

با اقدامات خودسرانه به تخریب آثار تاریخی دامن نزنیم!
بار دیگر پنجه های لودر بنای تاریخی و محدوده مسجد دوره ایلخانی را نوازش می کند آری مسجد بابا عبدالله بنایی متعلق به دوره ایلخانی که می باید در حفظ و حراستش بکوشیم ! می کوشیم و بر گنبد دوار ش می نگریم که چگونه ترس سرپای وجودش را در بر گرفته و به انتظار مرگش چشم براه مانده است .باشد تا بنگریم و نتوانیم راهی چاره کنیم.
نباید با اقدامات خودسرانه متولیان آثار تاریخی به تسریع در نابودی آثار ارزشمند تاریخی دامن بزنیم. هرگونه مرمت و بازسازی آثار تاریخی باید با نظر کارشناسی و مدیریت علمی میراث فرهنگی کشور صورت گیرد. برخی اقداماتی که از سوی افراد فاقد صلاحیت علمی در مرمت و بازسازی بناهای تاریخی، بدون نظر میراث فرهنگی انجام می‌شود، برون‌رفت از وضعیت تخریب آثار تاریخی باید از طریق پیمانکارانی انجام شود که مورد تایید کارشناسان میراث فرهنگی باشند. شهرستان نایین علی‌رغم برخورداری از حجم بالای اثر تاریخی متاسفانه سهم ناچیزی از اعتبارات مربوط به مرمت و بازسازی بناهای تاریخی را دریافت می‌کند.
لزوم مشارکت همه دستگاه‌های اجرایی و مردم به منظور صیانت از آثار تاریخی، نباید از اعتبارات مجموعه میراث فرهنگی توقع معجزه داشته باشیم بلکه با همین اعتبارات اندک که محدودیت نیز دارد نگهداری از این آثار را در قالب یک کار تیمی انجام دهیم.
تشکیل کمیته صیانت از آثار فرهنگی و اختصاص اعتبارات ملی و حمایت مدیران استانی می‌تواند علاوه بر تقویت حس نگهداری و حفظ این آثار، این مناطق را به یکی از نقاط مطلوب در حوزه گردشگری تبدیل کند. قطعا حفظ آثار تاریخی میزان حضور گردشگران را در شهرستان نایین تقویت کرده و با معرفی درست این آثار صنعت گردشگری رونق گرفته و به نفع اقتصاد این منطقه است.
بناهای تاریخی نایین نظیر مسجد باباعبدالله اثر برجای مانده ار دوره ی ایلخانی هویت تاریخی اسلامی و تمدن کهن این منطقه است و وظیفه همه ما امانتداری از این میراث ارزشمند و تحویل آن به آیندگان است.

عکس: محمد افضل آقایی نایینی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>