اصفهان: پایگاه ممتی، نایین/ واگذاری اماکن تاریخی به شرط مرمت…

واگذاری اماکن تاریخی به شرط مرمت

OLYMPUS DIGITAL CAMERA 

در ماده ۲۴ ویرایش جدید لایحه برنامه ششم توسعه آمده است سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مجاز است در چارچوب ضوابط و برنامه‌ای که به تصویب شورای عالی سازمان می‌رسد اماکن تاریخی خود را به شهرداری‌ها، بخش خصوصی، تعاونی و صندوق احیا و بهره برداری از بناها و غیره واگذار کند. مشروط بر اینکه این بناها بعد از واگذاری مرمت و حفاظت شوند.

در ماده ۲۴ ویرایش جدید لایحه برنامه ششم توسعه آمده است با توجه به اهمیت و ضرورت مرمت بناهای تاریخی و احیای بافت‌های ارزشمند کشور اقدامات ذیل صورت می‌گیرد.

سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مجاز است در چارچوب ضوابط و برنامه‌ای که به تصویب شورای عالی آن سازمان می‌رسد اماکن تاریخی (به استثنا نفایس ملی) در اختیار خود را به شهرداری‌ها و بخش خصوصی و تعاونی و صندوق احیا و بهره‌برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی برای بهره برداری واگذار کند.

واگذار شوندگان موظف هستند نسبت به مرمت حفاظت و بهره‌برداری از اماکن مربوطه تحت نظارت سازمان میراث گردشکری و صنایع دستی اقدام کنند.

تمامی دستگاه‌های اجرایی موظف‌اند در چارچوب ضوابط و استانداردهای اخلاقی سازمان میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی نسبت به مرمت و احیای آثار فرهنگی و تاریخی  در اختیار، اعم از منقول و غیرمنقول با رعایت قوانین و مقررات مربوطه اقدام کنند.

همچنین سازمان میراث فرهنگی،  گردشگری و صنایع موظف است به منظور حفظ و صیانت از میراث فرهنگی (اعم از ملموس و ناملموس) میراث طبیعی، ایجاد شهرهای جهانی صنایع دستی و احیای هنرهای سنتی در حال زوال در حوزه فرهنگ و تمدن ایرانی و ثبت در فهرست میراث جهانی را به عمل آورد.

تصویر مربوط به نمای داخلی قلعه محمدیه نایین.
منبع: رویداهای مرمت ۱۶ مرداد ۹۵

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>