نایین/ زيبا سازي شهر…

زیباسازی شهر

نایین/ زيبا سازي شهر…
شايد زياد شنيده باشيد كه برخي مديران شهري مي‌گويند: اين همه مشكلات و معضلات شهري داريم، آلودگي هوا، ترافيك، حجم زياد زباله توليدي، آب گرفتگي معابر، پروژه‌هاي نيمه تمام، كمبود اعتبارات و بودجه و… و سپس نتيجه مي‌گيرند كه آيا بهتر نيست بجاي اينكه شهر را بزك كنيم، به حل اين مشكلات مهم بپردازيم و هر زماني كه اين‌ها را حل كرديم، برويم سراغ «زيبا سازي»؟
حتي گاهي اين موضوع در برخي از شهر‌ها از متوليان فضاي سبز شنيده شده كه جاي تعجب بسيار دارد!
پاسخ: اگر شهر را به انساني تشبيه كنيم كه ده‌ها نوع درد و مرض دارد، به معالجه كدام بيماريش بايد برسيم؟ فرض كنيد چشم او مشكل دارد، گوش و دست و پا و كمر او درد دارند، مشكل گوارش و تنفسي دارد و از جهت روح و روان هم وضع مناسبي ندارد. آيا اين درست است كه بگوييم فعلا به معالجه برخي اعضاء فرد بپردازيم و مشكل اعصاب و روان او را بگذاريم در مرحله آخر؟
مسلماً بايد همزمان به معالجه همه بيماري‌هاي اين فرد پرداخت زيرا: اولا متخصصين مربوط به هر يك از اين شاخه‌هاي درماني با ديگري فرق مي‌كند و هر يك كار خود را انجام مي‌دهند (همانطور كه در شهرها هم براي همه وظايف مختلف، واحدهاي گوناگوني مسئوليت دارند و هركدام متخصصين و امكانات خود را دارند)، ثانيا زيبا سازي شهر با روح و روان شهروندان سر و كار دارد. امروزه اكثر پزشكان معتقدند كه سالم سازي روان افراد حتي بسيار مهم‌تر از سالم سازي جسم افراد است. زيرا علاوه بر اينكه روح و روان اهميت بالايي دارد، خودش در تسريع درمان بيماري‌هاي جسمي نيز موثر است. در شهر نيز گرچه فضاي سبز خود يكي از عوامل سالم سازي هوا است، اما اثر مثبت فضاي سبز و زيبا سازي‌ها، روي روح و روان شهروندان اثر مستقیم داشته، منجر به شادابي آنها مي‌شود. اعمال مديريت بر شهروندان راضي و شاد، بسيار راحت تر از مديريت بر شهروندان عصبي و منفي نگر است. حتي امروزه روي مقوله «مديريت شادي» در شهرهاي مختلف دنيا بصورت علمي و سيستماتيك كار مي‌كنند و دائما ميزان شادي و روحيه شهروندان را تحت نظر دارند.
متاسفانه در محمدیه که یکی از بزرگترین محله های قدیمی شهر نایین با قدمتی هزاران ساله و دارا بودن ابنیه های ارزشمند تاریخی محسوب می شود؛ سالیان درازی است که نه از فضای سبز شهری خبری هست نه از زیباسازی؟! ظاهراً مسئولین ذی ربط در زمینه ی سلامت روح و روان همچنین میزان شادی و روحیه شهروندان برنامه ای در دست ندارند. امید است از این پس بیشتر به فکر مهم ترین و قدیمی ترین قسمت شهر تاریخی نایین- محمدیه- باشند.

2 نظر در “نایین/ زيبا سازي شهر…

 • شهریور ۷, ۱۳۹۴ در ۱۰:۲۰ ب.ظ
  پیوند یکتا

  سلام
  باتشکر از شما بابت یاد آوری مشکلات شهر به ویژه محمدیه.
  امید واریم مسئولان کمی توجه کنند!
  موفق باشید….

  پاسخ
 • شهریور ۸, ۱۳۹۴ در ۸:۲۵ ب.ظ
  پیوند یکتا

  سلام
  تا وقتی نگاه مسئولان اداره میراث فرهنگی، شورای شهر، احیای بافت فرسوده و… نسبت به محمدیه تغییر نکند!
  متاسفانه محمدیه پیشرفت نمی کند…

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>