مفاخر نایین/ روایت یک دوست…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
روایت دکتر محمدرضا طالبی نژاد از دوستی با مرحوم دکتر محمد علی جعفریان مؤسس موزه ی تاریخ طبیعی اصفهان:
دكتر را از سال هاي دور مي شناختم و هیچگاه از یاد نمی برم تابستانهاي اواخر دهه ی سی را كه در میدانگاه پادرخت محمدیه جمع می شدیم؛ دکتر تورهای دست سازی را به ما بچه ها مي داد تا خفاش هایی را که هنگام غروب بر فراز میدان جولان می دادند، برايش شکار کنیم! آن ایام دکتر دبیر علوم طبیعی دبیرستان سعدی اصفهان بود و انواع حیوانات را برای آزمایشگاه دبیرستان نیاز داشت. وی به واسطه ی گرایش های تحصیلی و تخصصی اش نمایشگاهی هم از حیوانات تاکسیدرمی شده بر پا کرده بود و این به معنی برداشتن نخستین گام های تأسیس موزه ی علوم طبیعی اصفهان بود.
اوايل دهه ی چهل برای ادامه تحصیل عازم فرانسه شد و براي خداحافظي در تهران نزد من آمد. چقدر دل کندن از دیار برایش سخت بود . حسی که چند سال بعد گریبان مرا نیز هنگام عزیمت به امریکا برای ادامه تحصیل گرفت. البته از همان زمان یعنی سال ۵۶ دوستي ما هم به دلایل مختلفی جدي تر شد و انصافاً در این دوستی او از هیچ كمكی به من دریغ نکرد. در آغازین روزهای انقلاب هم خانه نوسازش را در تهران بی هیچ منتی در اختیار احمد- برادرم- كه بنا اقتضای فضای انقلاب پادگان و خدمت سربازي را رها كرده بود و احتمال دستگیری و اعدامش ميرفت، قرار داد و باز هم از هیچ كمك روحي و عاطفي كوتاهي نكرد.
گرچه به دلبل تفاوت رشته تخصصي مان از نظر حرفه ای به هم نزدیک نبودیم ولي رابطه ی خانوادگي مان كماكان ادامه داشت و هر از گاه نيز به مناسبتي همديگر را مي ديديم تا بهار ۹۱ كه به همت آقای احمد گرگان محمدی در دبستان عبرت محمدیه به یاد آن سال های کودکی و مدرسه گرد هم آیی چشمگیری صورت گرفت و یک بار دیگر اکثر دوستان و هم نسلان دکتر و ما یکدیگر را باز یافتیم و دیدارها تازه شد.مرحوم استاد جعفریان در دانشگاه اصفهان چهره اي ممتاز، صاحب كرسي و شناخته شده بودند و همولایتی بودن با وی براي من اعتبار و افتخار بود و البته همچنان نیز هست…
پی نوشت: مرحوم جعفریان در باغ رضوان اصفهان به خاک سپرده شد و اکنون بنای یادبود جادوانه ای از او در بهشت رضوان محمدیه- دیار زادگاهش- به یادگار مانده است.
با تشکر از: دکتر محمدرضا طالبی نژاد، مدیریت سایت…

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>