محرم در محمدیه (مراسم سنتی)

محرم در محمدیه (مراسم سنتی)
السلام و علیک یا اباعبدالله
برای مشاهده لطفا به ادامه متن مراجعه کنید …

محرم در محمدیه (مراسم سنتی)
السلام و علیک یا اباعبدالله
در محمدیه مردم برای هر چه باشکوه تر برگزار کردن مراسم عزاداری سالار شهیدان گرد آمده و به وسع خود یاد روزهای غم آلود کربلا و آنچه بر آل علی(ع)گذشته را زنده میکنند.
مراسم نخل آرایی و آماده سازی محیط و وسایل برای عزاداری سالار شهیدان :
چند روز قبل از ماه محرم نخل آرایی که در گذشته توسط افراد سادات وسالخوردگان انجام می شد و امروزه بیشتر جوانان و نوجوانان عاشق اباعبدالله اقدام به تنظیف و تزئین نخل با پارچه های مشکی و رنگی می نمایند. (نخل در حقیقت نماد تابوت شهیدان است که نخل گردانان به طور نمادین با احترام هر چه بیشتر، آن شهیدان سرافراز را تشیع میکنند)
مراسم دهل زنی و یا امام :
درگذشته شبهای ماه محرم وصفر قبل از شروع مراسم با زدن دهل وگفتن یا امام و حسین یا حسینم در معابر شروع مجلس عزاداری و روضه خوانی را به اهالی اطلاع میدادند که این مراسم در حال حاضر فقط شب اول محرم به سبک قدیم اجرا میشود.
چاووشی :
چاووشی خانی از جمله دیرینه ترین مراسم در محمدیه بوده که در شروع مراسم عزاداری و مجالس روضه خوانی که چاووش اغلب با اشعاری در مصائب اهل بیت عصمت و طهارت آغاز مراسم را اعلام نموده که بلا فاصله بعد از چاووشی خوانی مراسم عزاداری آغاز می گردد.
جوش گرفتن :
در بعضی از شب ها و روزهای خاصی مانند تاسوعا و عاشورا و شب های جمعه ویا قبل از حرکت دسته عزاداری، عزاداران با حلقه زدن در محوطه حسینیه و زدن دهل با سبکی خاص و هم آهنگ با اشعاری که در مظلومیت و مصائب سالار شهیدان خوانده می شود اقدام به عزاداری و جوش و خروش می نمایند و در پایان به لعن و نفرین کردن به یزید ویزیدیان و عاملان و قاتلان سالار شهیدان و یارانش مراسم جوش گرفتن به پایان می رسد.
سنگ زنی :
در این مراسم هر نفر با مهره های چوبی مدور به اندازه ای که در دست جا بگیرد، با خواندن اشعار وآهنگ متفاوت با نوحه های سینه زنی و زنجیر زنی و در حالت یک ضرب، دوضرب، سه ضرب و اشعاری هم آهنگ خوانده و اجرا می شود.
حسین سرور ماست :
 در مراسم حسین سرور ماست دو نفر که ترجیحا هم قد و هم سن باشند در مقابل عده ای دیگر از عزاداران در فاصله چند متری از آن ها با خواندن اشعاری به صورت مناظره، برنامه را شروع و با خواندن:
*حسین سرور ماست *  امام و رهبر ماست*
*در کربلا شهید است * پس خاک برسر ماست*
*زهرا به محشر آید * باحوریان سیه پوش*
*پیراهن حسین را * افکنده برسر دوش*
که مصرع اول را دو نفر اول میگویند و مصرع دوم را جمعی که مقابل آن ها ایستاده اند می خوانند و با حالت وحرکت خاصی به طرف یکدیگر حرکت میکنند و سپس عزاداران دو نفر را در حلقه خود قرار داده و با گفتن حسین حسین و زدن بر سر و صورت خود مراسم به پایان می رسد.
مراسم الوداع :
در پایان ماه صفر و پس از دو ماه عزاداری در حالی که عزاداران مراسم زنجیرزنی و یا جوش گرفتن را اجرا می نمایند. با گفتن *الوداع الوداع * ای شه کربلا* ودعا کردن برای تمام کسانی که در این دو ماه به نحوی در هر چه باشکوه تر برگزار شدن مراسم همکاری داشته اعم از وعاظ، مداحان، سینه زنان، زنجیر زنان و… دعا میکنند و عزاداری ماه های محرم وصفر با این مراسم به پایان می رسد.
دراینجا وظیفه خود میدانیم از تمامی واقفان، خیرین، پیر غلامان وخدمت گزاران محمدیه از سال های گذشته تا به امروز به نیکی یاد کنیم.
با تشکر از عزیزانی که ما را در تهیه این مطلب یاری نمودند. پایگاه تفریحی و اطلاع رسانی ممتی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>