مفاخر نایین/ دکتر غلامرضا سلطانی محمدی…

دکتر غلامرضا سلطانی

دکترغلامرضاسلطانیتحصیلات
دکتر غلامرضا سلطانی محمدی در سال ۱۳۱۷ در محمدیه نائین چشم به جهان گشود. وقتی در کلاس اول دبستان ثبت نام کرد بدلیل احاطه بر مطالب کلاس اول، مرحوم برهانی مدیر دبستان عبرت محمدیه با گرفتن چهار آزمون و تهیه صورت جلسه ای در ردیف دانش آموزان کلاس دوم از وی ثبت نام نمود.(ادامه صفحه بعد)

پس از پایان کلاس ۶ ابتدایی در دانشرای کشاورزی اصفهان ثبت نام نمود و رتبه اول را کسب کرد.
با توجه خاص مرحوم رادی مدیر دبیرستان طبای نائین و داشتن شرط رتبه اولی در دانش سراها طبق مقررات آن زمان در مقطع ششم دبیرستان طبا ادامه تحصیل داد و با احراز رتبه اول دیپلم متوسطه در رشته طبیعی (تجربی) گرفت.
انجمن شهر نائین که افرادی متعهد و فرهنگ دوست و علاقه به پیشرفت کشور بودند برای ایشان یک دوچرخه هرکولس به عنوان جایزه خریداری کردند.
در همان سال در آزمون ورودی دانشگاهها شرکت کرده و در رشته های پزشگی و کشاورزی و منابع طبیعی و رشته علوم دانشگاه تهران قبول شد و به علت کوتاه بودن مقطع تحصیلی در دانشکده کشاورزی دانشگاه تهران ثبت نام و ادامه تحصیل دادند و با احراز رتبه اول از دانشگاه تهران بورس تحصیلی برای ادامه تحصیل در آمریکا گرفت. وی برای ادامه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد در سال ۱۳۴۴ راهی آمریکا شد و در رشته اقتصاد منابع طبیعی دانشگاه کالیفرنیا(برکلی) در سال ۱۳۴۶ دانشنامه فوق لیسانس خود را دریافت کرد و بلافاصله در
همان دانشگاه، در رشته دکترای اقتصاد کشاورزی ادامه تحصیل داد تا در بهمن ماه ۱۳۴۹ تحصیلات دکترای ایشان به اتمام رسید و در فروردین ۱۳۵۰ به عنوان هیات علمی با رتبه استادیاری در دانشگاه شیراز (پهلوی سابق) استخدام شد.
فعالیت های آموزشی و پژوهشی
وی در سال ۱۳۵۳ به مربته دانشیاری در سال ۱۳۶۴ به مقام استادی نائل آمد و اکنون استاد بازنشسته پایه ۲۸ دانشگاه شیراز می باشد و در مقاطع دکترای اقتصاد کشاورزی و منابع به تدریس و راهنمایی پایان نامه های دانشجویان مشغول می باشد و تاکنون راهنمایی تعداد متعددی از پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکترا را بر عهده داشته و مشاوره نموده است.
ایشان در سال ۱۳۷۱ و ۱۳۷۲ به عنوان استاد برجسته دانشگاه شیراز انتخاب گردید و در سال ۱۳۸۸ از جانب وزارت نیرو و کمیسیون آب و کشاورزی و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی و دانشگاه شیراز به عنوان پیشکسوت در علم اقتصاد آب برگزیده و مورد تقدیر قرار گرفت و در سال ۱۳۸۶ از طرف معاونت امور برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد دانشگاهی به عنوان محقق برجسته انتخاب گردید.
انتشارات
نامبرده در زمینه پژوهش و تحقیق تلاش گسترده ای از خود نشان داده و بیش از ۱۱۰ مقاله به زبان های انگلیسی و فارسی به چاپ رسانده و تاکنون ۲۰ طرح تحقیقاتی و پژوهشی خاتمه یافته و یک طرح پژوهشی در دست اجرا دارد.
تالیفات دکتر سلطانی شامل اقتصاد کشاورزی. مدیریت واحد کشاورزی، اقتصاد مهندسی، کاربرد برنامه ریزی ریاضی در کشاورزی، و فرهنگ نوین اقتصاد کشاورزی می باشد.
کتاب اقتصاد مهندسی تالیف دکتر سلطانی از انتشارات دانشگاه شیراز به عنوان کتاب مرجع آزمون دانشگاه فراگیر دانشگاه پیام نور برگزیده شده ،مورد استفاده دانشجویان و پروژه های اجرایی می باشد.
دکتر سلطانی در سال ۱۳۸۶ به عنوان مولف برگزیده دانشگاه تهران و در سال ۱۳۸۷ به عنوان مولف برگزیده دانشگاه شیراز انتخاب گردید.
عضویت در مجامع علمی و کمیته ها
ایشان ۹ سال رئیس بخش اقتصاد کشاورزی دانشگاه شیراز بوده است وی همچنین در انجمن اقتصاد دانان کشاورزی آمریکا و استرالیا و انجمن بین المللی اقتصاد دانان کشاورزی، کمیته برنامه ریزی کشوری در شورای عالی برنامه ریزی و کمیته پژوهش دانشکده، و هیئت امنای موسس پزوهش دانشکده، هیئت ممیزی دانشگاه شیراز و هیئت امنای موسس پژوهش در برنامه ریزی و اقتصاد کشاورزی(وزارت کشاورزی) عضویت داشته و ریاست هیئت مدیره انجمن اقتصاد کشاورزی ایران و ریاست شاخه اقتصاد و ترویج کشاورزی فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران از ابتدای تاسیس تا سال ۱۳۷۹ را برعهده داشته است .
دکتر سلطانی در هیئت تحریریه مجلات علوم کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان، مجله اقتصاد کشاورزی و انجمن اقتصاد کشاورزی ایران و مجله مدیریت آب عضویت
داشته و همچنین سردبیر مجله تحقیقات اقتصاد کشاورزی ایران می باشد. وی با وزرات نیرو و جهاد کشاورزی همکاری داشته. در حال حاضر عضو قطب علمی مدیریت آب در مزرعه دانشگاه شیراز می باشد و همچنین در مجمع تحقیقات اقتصادی خاورمیانه و شمال آفریقا Research fellow می باشد، همچنین معاون دانشجویی و از اعضای هیئت موسس آموزش عالی زند شیراز می باشد.
مسافرت علمی و تحقیقاتی
۱- از سال ۱۳۷۵ لغایت سال ۱۳۷۶ در دانشگاه استرالیای غربی (استاد مدعو)
۲- از سال ۱۳۶۶ لغایت سال ۱۳۶۷ در دانشگاه نیو انگلند استرالیا (استاد مدعو)
۳- از تاریخ ۱۴/۴/ ۶۴ لغایت ۱۶/۶/۶۴ در دانشگاه آلمان (استاد مدعو)
۴- از سال ۱۳۵۴ لغایت ۱۳۵۵ در داشنگاه فلوریدای شمالی آمریکا (استاد مدعو)
۵- تابستان ۱۳۸۶ در دانشگاه تحصیلات تکمیلی وزرات کشاورزی آمریکا (استاد مدعو)

2 نظر در “مفاخر نایین/ دکتر غلامرضا سلطانی محمدی…

 • تیر ۱۵, ۱۳۹۴ در ۱۱:۰۶ ب.ظ
  پیوند یکتا

  سربلندی و افتخار را برای ایشان از خداوند خواهانم ، امیدوارم همواره پیروز و موفق باشند و شاگردانی همچون خود به جامعه تحویل دهند………

  پاسخ
 • مرداد ۱۹, ۱۳۹۴ در ۹:۱۷ ب.ظ
  پیوند یکتا

  باسمه تعالی
  ایشان را مردی برجسته می دانم چون استاد درس اقتصاد مهندسی بنده بوده است
  توفیقات و طول عمرشان آرزوی ماست
  الان که بازنشست هستند کجا می توان ایشان را زیارت کرد؟

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>