نایین دیار خوبان/ عکس نوشته…

دشتبان
عکس نوشته مرحوم سید محمد موسی کاظمی(میرتقی) به قلم: عقیل قیومی محمدی
شب‌ها تا دیر وقت در اتاقی که تکیه‌اش را به جوی آبی داده بود بیدار می‌ماندم و درس می‌خواندم برای کنکور پیشِ رو. خانه‌های اطراف پشت داده بودند به باغ‌هایی مملو از درختان کاج و پسته. صدای پای میر‌آب‌ها را از توی اتاق می‌شنیدم. میراب‌ها پیرمردان دشت‌بانی بودند که شب‌ها باید آب باغ‌ها را به قاعده تقسیم می‌کردند. نیمه‌شبی مرد همسایه که می‌دانست شب‌بیدارم به شیشه‌ی پنجره‌ی اتاقم کوبید و نفس‌نفس‌زنان مرا به نام صدا زد. در خانه را گشودم . مرد با شکم برآمده‌اش همچنان نفس‌نفس می زد .چی شده؟!  نمی‌دونم این میرزا کجا رفته؟!  تموم خونه رو آب برداشته! یادش رفته مسیر آب رو عوض کنه! حالا چه جوری پیداش کنیم؟! گفتم: حتما توی باغ‌های اطرافه. بهتره اول بریم خونه‌ش شاید رفته باشه خونه. کوچه‌ها را رد کردیم. هر چه در زدیم کسی جواب نداد. داشتیم بر‌می‌گشتیم که پسر میرزا در را باز کرد. نه خونه نیست. به خانه بازگشتم. فانوسی برداشتم و توی باغ‌های تاریک و وهم‌ناک با صدای بلند، پیرمرد میرآب را صدا ‌زدم : آهای میرزا! تاریکی شب، بازی سایه‌ها روی دیوارهای باغ، زوزه‌ی شغال‌ها. بالاخره در یکی از باغ‌ها میرزا را پیدا کردم. آرام چشم بر هم گذاشته بود، نشسته روی زمین و تکیه داده به تنه‌ی درختی. با دست به شانه‌هایش زدم. خدایا نمرده باشد؟! چشم‌هایش را باز کرد و دستش را به کمر گرفت و برخاست. پیرمرد خوابش برده بود از فرط خستگی.
روحش شاد و یادش گرامی…

یک نظر در “نایین دیار خوبان/ عکس نوشته…

 • آذر ۲۳, ۱۳۹۴ در ۱۰:۴۳ ق.ظ
  پیوند یکتا

  خداوند اين مرد باصفا را رحمت كند…
  ايشان پسر دايي پدربزرگ مرحومم بودند و بنده در كودكي يكي دوبار زيارتشان كردم.
  هنوز هم بعد از گذشت سال ها، پاكي و سادگي و صداقت كلام ايشان و پدربزرگوارشان ضرب المثل اقوام ماست.
  جادارد در اينجا يادی هم كنيم از سه برادر دشتبان ممتي: مرحومين سيد حسين و سيدمصطفي و سيدعلي كه سهمي به سزا در آباداني ممتي داشتند. اين سه مرحوم، دايي هاي پدرم بودند و البته بنده فقط توفيق زيارت خالو سيدعلي را داشتم.
  روح همه درگذشتگان شاد و الطاف الهي نثارشان باد…

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>