نهالی که نخل باسق گشت

به نام پروردگار توانا

“نهالی که نخل باسق گشت”

مقاله نهالی که نخل باسق گشت نوشته احمد گرگان محمدی که در ادامه مطلب به طور کامل در اختیار شما عزیزان قرار می گیرد …

سال هاست بحث سرمایه گذاری برای علم ودانش سر زبان هاست واغلب دیر بازده بودن سرمایه گذاری در آموزش وپرورش را عنوان کرده از ضرورت وغیر قابل انکار بودن آن سخن به میان نمی آورند. اقتصاد آموزش وپرورش ایجاب می کند فارغ ازتحلیل سیاست بازان وسوداگران، مآل اندیشی کرده، جهت پا بر جا بودن فرهنگ کشور وحفظ واشاعۀ آن سرمایه گذاری کنند. تبیین دیر بازده بودن سرمایه گذاری برای آموزش وپرورش سهل وآسان ولی پذیرفتن نبود آن­ ممکن نیست. رصد کردن نتایج حاصل از دایر شدن یک آموزشگاه در هر یک از مناطق کشور ودر معرض دید وقضاوت قرار دادن آن می تواند معیاری برای ارزش کار تعلیم وتربیت در جامعه باشد. کار پژوهشی جهت ارزیابی وتحلیل این موضوع ممکن نیست مگر با کوشش فرهنگیان فرهیخته در گوشه وکنار میهن تا ابعاد نا پیدای جهاد علمی وثمرات آن را به نمایش گذارند. نگارنده فتح باب کرده یکی از آموزشگاه های منطقه نایین را از بدو تاًسیس تا زمان انحلال مورد مداقّه قرار داده به عنوان نمونه ی آماری گزارشی ارائه می دهد و امیدواراست دانش آموختگان دیگر آموزشگاه ها نیز هر یک احساس وظیفه کرده، گزارشی مستند از نتایج حاصله ازمدارس خود به دست دهند. باشد تا به جای پرداختن به مسائل حاشیه ای در آموزش وپرورش فکر وذهن معلّمان ودانش آموزان را به وظیفۀ اصلی آن ها جلب نموده، کاستی های موجود را رفع ورجوع نمایند.
همان گونه که در مقالۀ “گلزارگذارمکتب به دبستان” منتشر شده درپیش شماره یک بهار۱۳۸۱ فصل نامۀ داخلی “نوای نایین ” متعلق به آموزش وپرورش نایین به قلم نگارنده اشاره گردید؛ در محمدیه مکتب خانه هایی دایر بود که برای نایین وحومه “ملا” تربیت می کرد وهنوز هم وعّاظ وملایانی هستند که خود را وام داراین مکتب خانه ها می دانند بنا بر این طرح موضوع، منافاتی با  اثر وجودی آن مدرسه ها ندارد. 
یک صد سال از تشکیل اولین مدرسه ی دولتی در نایین به همّت مرحوم ادیب می گذرد.پس از بیست سال که مردم محمدیه پی به ارزش مدارس دولتی برده بودند؛ علی رغم مخالفت مرتجعین، دبستان دولتی در محمدیه نیز تاًسیس شد وآموزش همگانی شامل حال نوباوگان قریه محمدیه وروستاهای مزرعه شاه، بافران وزنداوان گردید. میزان اثر پذیری فراگیران وخوشه چینی آن ها از خرمن دانش وبینش بسته به شرایط وهمّت هر یک متفاوت بوده والبته انتظار نتیجه ای  واحد برای همه بیهوده است.   آن چه مهم وقابل اعتنا است ثمرات کم یا زیادی است که این نهال های هفتاد سال پیش، تا به امروز برای جامعه ی ما داشته اند. برای روشن شدن موضوع کافی است بر ردیف ۱۱ از سیاهه دانش آموزان دبستان پسران دولتی نوبنیاد محمدیه نایین به ترتیب از کلاس اول تا چهارم در سال تحصیلی  ۲۰-۱۳۲۱ نظری بیفکنیم.

 

“برای بزرگ کردن تصویر بر روی آن کلیک کنید”

۱۱- سیدمحمدعلی ، جعفریان، سید حسین ،۳۱، ۱۳۱۳ ، محمدیه، محمدیه
آری این مواد خامی است که  در سال ۱۳۲۰ تحویل اداره فرهنگ نایین گردید.پس از سه سال تحصیل در دبستان محمدیه به همراه عموی خود عازم سرزمین شعر وادب شد و دوره ابتدایی را در شیراز به پایان رساند.بار دیگر به نایین باز گشت ودوره اول دبیرستان را در نایین پشت سر گذاشت سپس به شیراز رفت ودوره دو سالۀ دانشسرای کشاورزی را با امتیاز رتبه اولی استان فارس با موفقیّت گذراند(سال۱۳۳۲) دو سال بعد نایل به دریافت دیپلم طبیعی(تجربی) گردید. آنگاه در دانشگاه تهران پذیرفته شد وموفق به اخذ لیسانس در رشتۀ علوم طبیعی(زمین شناسی وزیست شناسی ) گردید وبه عنوان دبیر در دبیرستان های نجف آباد واصفهان مشغول به کار گشت(۱۳۳۷تا ۱۳۴۴). زمانی که رشته زیست شناسی در دانشگاه اصفهان دایر شد به عنوان دبیروسرپرست آزمایشگاه گروه زمین شناسی دردانشگاه اصفهان به خدمت ادامه داد.اگر چه مدرک گرایی تا بدین حد که امروز معمول است رواج نداشت وتوانمندی ایشان در تدریس علوم طبیعی بر همگان خصوصاً دانشجویان مسلّم بود لیکن جهت تکمیل دانسته های خود، محل سکونت را فروخت وعازم فرانسه گردید.پس از اخذ مدرک فوق لیسانس از دانشگاه کلود برنارد فرانسه به سال ۱۳۵۳ به دانشگاه اصفهان بازگشت وبه عنوان استاد یار تمام وقت با همان شور وحال سابق به اشاعه علم مشغول گشت. بار دیگر جهت دریافت آخرین اطلاعات علمی از مجامع علمی جهان به فرانسه رفت و در رشته ی بیواستراتیگرافی وفسیل شناسی از دانشگاه لیون فرانسه به اخذ درجۀ دکتری نایل آمد. از سال ۱۳۶۷ استاد تمام وقت دانشگاه اصفهان شد وتا لحظۀ وداع این جهان خاکی وپرواز به عالم ملکوت یک آن، از جهد وکوشش علمی باز نایستاد ودرآخرین حضوروسخنرانی درجلسۀ فرهنگستان علوم ایران دچارسکتۀ مغزی شده، جان به جان آفرین تسلیم کرد. شرح فعالیت های علمی، آموزشی، پژوهشی، انتشاراتی وابتکارات وخدمات او در این مقال نمی گنجد. عضویت در فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران، عضویت در انجمن زمین شناسی نفت آمریکاA.A.P.Gوعناوین زمین شناس نمونه کشور، استاد نمونه کشور، مؤسس ومدیر موزۀ تاریخ طبیعی اصفهان­هریک به تنهایی می تواندازاو چهره ای ماندگار ترسیم نماید. زنده یاد پروفسور جعفریان در مراسم هفتادمین سال تاًسیس دبستان محمدیه که با عنوان “عبرت مهد خرد ” در ساختمان زیبا وقدیمی دبستان عبرت محمدیه برگزار شد طی سخنرانی به یاد ماندنی، مراتب عشق وارادت خود را به هموطنان ابرازودر آخرین سخنرانی خود در فرهنگستان علوم ایران، مردم را به بالا بردن آگاهی و خرد فرا خواند.   روحش شاد وراهش مستدام باد!
احصای ارزش وجودی چنین دست پروردگانی در آموزشگاههای کشورجایگاه آموزش وپرورش را مشخّص کرده،موازین تنگ نظرانه وحصر موقعیت های علمی وپژوهشی که بعضاً تحت عنوان مقدم داشتن تربیت بر تعلیم رواج داده اند؛ را مطرود می دارد.
احمد گرگان محمدی بهار ۱۳۹۲

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>