همت بلند دار که مردان روزگار…

همت بلند دار

همت بلند دار که مردان روزگار* از همت بلند به جایی رسیده اند
محله «گَلدی» از محله های محمدیه نایین، انسان های بزرگی در دامن خود پرورده که هریک مصداق شعر فوق بوده، جایگاهی ویژه در عرصه های گوناگون داشته اند. از تحصیل کرده ها که بگذریم و به سراغ بی سوادهای اهل بینش برویم؛ چهره هایی در ذهن ما ماندگار شده اند که یاد آن ها و نامشان فراموش نمی شود. از جمله بلند همتان این شهر مرحوم حاج میرزاحسین گرگان محمدی است که گوشه ای از فعالیت هایش را با هم مرور می کنیم.
نوه دختری مرحوم حاج سید رضا که اصرار دائیش- سید حسن شریفیان موسوی نائینی- برای به مکتب فرستادن او سودی نداشت و طفل گریز پا، عطای مکتب خانه را به لقای ملامکتب بخشید؛ در آغاز نوجوانی بر اثر مرگ پدر، عهده دار کار او یعنی امر خطیر دشتبانی کشتخوان حنفش – از بزرگترین کشتزارهای نایین- گردید. متجاوز از پنجاه سال دشتبان دشت حنفش و مدت ها سرپرست قنات حنفش بود. این نوجوان با زکاوت در تعامل با اقشار گوناگون جامعه، همواره امین و رازدار بود و پیوسته درس هایی از آموزشگاه جامعه می آموخت که در هیچ مکتب و مدرسی تدریس نمی شد. از این رو همواره مشکلات جامعه را درک کرده، در صدد حل معضلات بود و ناگزیر مبدع بسیاری از حرف و پیشه های مورد نیاز جامعه؛ گاه به ضرورت نیاز بقالی و قصابی و…، قبول پست کدخدایی و کفن فروشی برایش تفاوتی نداشت. این چرخ جامعه بود که باید می چرخید هر کاری لنگ می شد میرزاحسین پای کار بود. وقتی حمام محل را به اشاره ی همفکران، از وضعیت خزینه به دوش ارتقاء داد و کسی زیر بار نرفت خودش حمّامی شد. بدین ترتیب حاج میرزاحسین را بانی بسیاری از کارهای نوظهور در منطقه می شناسند. کارهایی که شمارش آن ها مقدور نیست و اهم آن به شرح ذیل بیان می گردد:
-ساخت و ساز و توسعه کارگاه های نختابی محمدیه به منظور انحصارشکنی در صنعت فرش نایین
-رنگرزی و فروش خامه به منظور انحصارشکنی در صنعت فرش نایین
– ورود پشم مرینوس و ابتکار بافت عبای پشمی
-پرورش مرغ گوشتی و توسعه، ترویج و تأسیس شرکت تعاونی مرغداران نایین
– انحصار شکنی در امر توزیع آهن آلات نایین و تشکیل صنف فروشندگان مصالح ساختمانی و.و.و
علاوه بر کارهای فوق از ِقَبلِ قدرت بیان و توان جامعه شناختی دقیق، به عنوان داوری حاذق در بسیاری از دعاوی خانوادگی حکم او نافذ و از فروپاشی کانون های خانواده پیشگیر بود. هنوز پس از دو دهه، ابتکارات و گفته هایش در امر حل و فصل دعاوی همچون مثل سایر بر سر زبان ها می باشد. روحش شاد!

3 نظر در “همت بلند دار که مردان روزگار…

 • مرداد ۱۵, ۱۳۹۴ در ۴:۱۸ ب.ظ
  پیوند یکتا

  مرحوم حاج میرزاحسین تعلق به محله ی خاصی نداشت و همانطور که درشمال شهر نایین سر خیر شد و با کمک مردم و مسئولین آب انبار قطب را تجدید بنا کرد؛ در جنوب نایین هم آب انبار پارک غدیر را با کمک خیرین ساخت خدا رحمتش کند. بافرانی

  پاسخ
 • مرداد ۲۰, ۱۳۹۴ در ۴:۳۴ ب.ظ
  پیوند یکتا

  درود بر شما ، ای کاش جامعه ما از این نوع انسانهای پاک سرشت مکتب نرفته بسیار بودند ، امروزه آدم نماهایی را می بینی که به ظاهر نشانه های واجبی دارند و تحصیل کرده به نظر می آیند اما جزء به منافع خود نمی اندیشند ، از بی نماز گرفته تا با نمازش و اغلب به بدنبال تفرقه و اختلاف بین دیگران و اجیر کردن کسان در جهت سود و کسبشان هستند ، البته سیاه نمایی نیست ، تلخنامه ایست به نام واقعیت جامعه ما ، امیدوارم خداوند هدایتشان کند و وجودشان را کمرنگ و انسانهایی همچون میرزا حسین گرگان محمدی را بسیار و حاکم بر امور مردم گرداند .

  پاسخ
 • مهر ۲۴, ۱۳۹۴ در ۶:۳۶ ب.ظ
  پیوند یکتا

  روح این بزرگوار شاد باشد همچین بزرگانی کمتر در جامعه ما دیده می شوند

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>