هنری/ عکس نوشته…

ت.ق.م

عکس نوشته… به قلم عقیل قیومی محمدی
این‌ها همان نوازندگان و خوانندگانی بودند که پیش از این که پای این سازهای الکترونیکی عاریتی به جشن‌های عروسی باز شود ، با آدابی خاص سازهای سنتی‌شان را در دست می‌گرفتند و آرام و با وزانت رو در روی مردم می‌نشستند و شور و طرب‌آفرینی می‌کردند.
ابراهیم توکلی محمدی، خواننده و نوازنده‌ی دایره (داریه) بود و گاهی هم سُرنا می‌نواخت. حضورش به عنوان بازیگر در فیلم کوتاه آروس (عروس) به کارگردانی احمد طالبی‌نژاد، سبب شد تا بیش‌تر به‌اش نزدیک شوم و بهتر بشناسم‌اش. مردی به غایت مهربان و پذیرا و خوش‌محضر، یکی از آن کمیاب‌هایی که سیگارشان را با آداب می‌گیرانند و خیره به نقطه‌ای دور ، دود را از اعماق بیرون می‌دهند و تو را در تعلیق ادامه‌ی حرف‌ها و خاطرات حریرگون‌شان تشنه نگه می‌دارند. ابراهیم که از هوش مکانیکی و انتزاعی به یکسان بهره‌مند بود ، هم اهل شعر و ترانه و فرهنگ و تاریخ بود و هم دست‌هایش با ابزار و ادوات فن و صنعت بیگانه نبود. یکی از کسانی بود که بابت زوال هنر/ صنعتِ دستی عبابافیِ برزن محمدیه‌ی نایین نگرانی‌هایی داشت و مدتی نیز در موزه‌ی مردم شناسی نایین به شکلی نمادین در حضور بازدیدکنندگان عبا می‌بافت. ابراهیم اکنون در گورستان محمدیه در آغوش مرگ خفته است و در موزه‌ی مردم‌شناسی تندیسی ساخته‌اند از او به یادگار تا یادش جاودانه بماند.
حبیب قطب‌الدین محمدی ، خواننده و نوازنده‌ی تمبک بود. در عروسی‌ها شانه به شانه‌ و هماهنگ با ابراهیم می‌نشست و پاره‌ای وقت‌ها ، حیران و خیره به مردمان ، غم محوی در چهره‌اش لابد حکایت از راز مگویی داشت که تمبک با او در میان می‌گذاشت ! به یاد می‌آورم روزی را که برایم گفت :‌ « شاید باور نکنی ولی لحظه‌هایی هست که تمبک با هر ضرب زبان می‌گشاید و خبرم می‌دهد از آینده‌‌‌ای شوم و نامیمون که در انتظار یک وصلت است ! » و رسیدن به مراتبی از کشف و شهود در معاشقه‌های سالیان با ساز برای چنین دلشدگانی که ساز برایشان فقط اسباب عیش و عشرت نبود و راز دل با آن می‌گشودند و رفع دلتنگی می‌کردند ، اصلاً دور از انتظار نیست . از فقدان ابراهیم با خبر بودم ولی به سبب سال‌ها دوری‌ام از محمدیه و بی‌خبری ، خوش‌بینانه فکر می‌کردم حبیب همچنان در قید حیات است ولی دریغ که این خوش‌بینی دیری نپایید و دانستم که حالا دنیا یک نوازنده‌ی خوش‌دست تمبک کم دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>