پایگاه ممتی، نایین/ احترام به بزرگترها و نگاهی به اهمیت تعطیلی روز جمعه…

احترام به بزرگترها و نگاهی به اهمیت تعطیلی روز جمعه…

بزرگترها2

بزرگترها1

احترام به بزرگترها و نگاهی به اهمیت تعطیلی روز جمعه…

نعمت وجود بابركت آنان، اغلب تا هستند، ناشناخته است. از عمده‏ترين راه هاى انتقال يك فرهنگ به نسل هاى آينده، رفتارپدر و مادر و مربيان است. كودكان، آنچه را در رفتار بزرگترها ببينند، از آن الگو مى‏گيرند. احترام به بزرگترها و رعايت ادب و تكريم نسبت ‏به ‏سالخوردگان، اگر در عمل و رفتار ما تجلى يابد، فرزندان ما نيز، اين‏ فرهنگ را مى‏آموزند و با همين آداب و سنن بار مى‏آيند. كسى كه انتظارادب و معرفت و حق‏شناسى از فرزندانش دارد، بايد همين حالت را نسبت‏به پدر و مادر و بزرگترها نشان دهد، تا كوچك ترها هم از او بياموزند. رعايت ادب و مقتضاى حق‏شناسى نسبت‏ به عمرى تلاش‏ صادقانه و ايثارها، گذشت ها، دلسوزي ها و سوختن و ساختن ها كه بزرگان‏ از خود نشان داده‏اند، آن است كه در خانواده‏ها مورد تكريم قرار گيرند، عزيز و محترم باشند، به آنان بى‏مهرى نشود، خاطرشان آزرده نگردد، به توصيه‏ها و راهنمايي هايى كه از سر سوز و تجربه مى‏دهند، بى‏اعتنايى‏نشود. خود «بزرگسالى‏» و «سن بالا» در فرهنگ دينى ما احترام دارد. اين ‏سخن پيامبر خدا(ص) است: «من عرف فضل كبير لسنه فوقره، آمنه الله تعالى‏من فزع يوم القيامة‏»; (۳). هر كس فضيلت و مقام يك «بزرگ‏» را به خاطر سن و سالش ‏بشناسد و او را مورد احترام قرار دهد، خداى متعال او را از هراس و نگرانى روز قيامت ايمن مى‏دارد.

نگاهی به اهمیت تعطیلی روز جمعه در ایران ….

دیرزمانی جمعه ها به عنوان روز مهم ایرانیان از قداست والایی برخوردار بود اما امروزه بنا به برخی ملاحظات جمعه در حال تبدیل شدن به روزی همچون سایر روزها است. آنچه مهم است فاصله گرفتن مردم کشور ازآموزه های دینی است تا آنجا که تاثیراین فاصله گرفتن برزندگی شهری ما سایه انداخته است وغم وافسردگی بعضا در چهره شهرنشینان ما موج می زند. فلسفه تعطیلات آخر هفته نیز در این است که اگر مردم چند روز فشرده و سخت را طی هفته پشت سر گذاشته و ساعت ها جدال با فشار و استرس را تجربه کرده اند، در روزهای آخر هفته به استراحت پرداخته تا در آغاز هفته با انرژی فراوان کار روزانه را شروع کنند. ارزیابی سنتی از تعطیلی روز جمعه به ما گوشزد می کند که در چنین روزی باید به دیدار بزرگترها رفت، به کارهای شخصی از قبیل نظافت و تنظیم کارهای عقب افتاده و فعالیت های خانگی پرداخت و با حضور در کنار خانواده و بر سر یک سفره غذا خوردن و انجام برخی فرایض دینی این روز را درک کرد. نگاه دینی به تعطیلات هم بیانگر این واقعیت است که چنانچه درطول هفته مردم به خاطرفشارکاری موفق نشوند آن طورکه شایسته است اعمال مذهبی و مستحبات را به جا بیاورند در روز تعطیل با فراغت بیشترکمبودهای معنوی خود را جبران کنند. از دید فرهنگی، کمرنگ شدن مناسبات خانوادگی ناشی از تحکیم مبانی مدرنیسم در دنیای جدید، تقویت فردیت و فرو رفتن در لاک خود را موجب شده به طوریکه دیگرهمچون گذشته نمی توان انتظار داشت که جمعه ها روز دیدار فرزندان با والدین و نوه ها با پدر بزرگ مادربزرگ ها باشد. به لحاظ اجتماعی، سست شدن بنیان های فلسفی و بی اعتنایی به آداب و سنت ها تاثیر مهمی در کمرنگ شدن اهمیت تعطیلی جمعه داشته است. با این وجود نمی توان بی اهمیتی به قداست روز جمعه را مطلق ارزیابی کرد. نکته حائز اهمیت آن است که اهمیت تنها تعطیلی ایرانی ها که دیر زمانی آدینه روز و پس از ورود اسلام نیز همان روز جمعه باقی مانده بنا به دلایل مطرح شده در حال رنگ باختن است. و این مهم مطمئنا در روند کاری و اخلاق مردمان کشور بی تاثیر نخواهد بود؛آنچه مهم است فاصله گرفتن مردم کشور از آموزه های دینی است تا آنجا که تاثیر این فاصله گرفتن بر زندگی شهری ما سایه انداخته است و غم و افسردگی بعضا در چهره شهرنشینان ما موج می زند.

و چه نيكو سروده است ملك‏الشعراى بهار:

سحرگه به راهى يكى پير ديدم.

سوى خاك، خم گشته از ناتوانى.

بگفتم: چه گم كرده‏اى اندرين ره؟

بگفتا: جوانى، جوانى، جوانى.

با تشکر از: خانواده های جعفریان محمدی و کربلائیون محمدی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>