پایگاه ممتی، نایین/ بافت تاریخی محمدیه را نجات دهید!…

بافت فرسوده

بافت تاریخی محمدیه  را نجات دهید!

بافت تاریخی نایین گرچه یکی از بی نظیرترین بافت های تاریخی دنیا به شمار می رود اما ساماندهی آن طی سال های اخیر به معضلی برای ساکنان آن و مسئولان امر تبدیل شده است. قرار گرفتن بافت تاریخی و بافت فرسوده در بطن یکدیگر از یک سو سبب از بین رفتن منظر تاریخی این بافت و از سوی دیگر دشواری ساماندهی بافت تاریخی شده است. این روزها بافت تاریخی نایین در حالی گامی بزرگ به سمت ثبت جهانی برداشته است که مشکلات ریز و درشت همچنان این بافت را تهدید می کند. بافت تاریخی محمدیه تاکنون از آن جهت حائز اهمیت بوده است که به رغم قدمت بالا همچنان به واسطه جریان داشتن زندگی در آن، پویا و با نشاط بود اما اکنون برخی کمبود ها امکانات از جمله تعریض کوچه ها ی اطراف بناهای تاریخی و … سکونت در این بافت را دچار مشکل کرده و ساکنان به تدریج این منطقه را ترک می کنند. یکی از مشکلاتی که همواره بر سر راه میراث فرهنگی است، وجود چند متولی است بنابراین لازم است میراث فرهنگی، شهرداری، شورای شهر و … با تعامل بیشتر به نتیجه نهایی برای ساماندهی بافت تاریخی برسند و این میراث کهن و ارزشمند تاریخی را حفظ کنند. به طور قطع کالبد بافت تاریخی، بدون روح به جنازه ای متعفن تبدیل خواهد شد و لازم است برای جلوگیری از این امر روح زندگی در بافت تاریخی دمیده شود. برای تحقق این مهم نگاه خاص و ویژه به بافت تاریخی با توجه به نیازهای ساکنان منطقه و حفظ کرامت آنها ضروری است.

یک نظر در “پایگاه ممتی، نایین/ بافت تاریخی محمدیه را نجات دهید!…

 • اردیبهشت ۳, ۱۳۹۵ در ۸:۲۱ ق.ظ
  پیوند یکتا

  موضوع حفاظت از سکونتگاه های کهن و زنده و فعال؛ مانند بافت تاریخی محمدیه بسیار دشوار و پیچیده و در عین حال وابسته به تعامل مستقیم با جامعه ی محلی است. و در روزگار امروز تنوع ماهوی در سکونت افراد جوامع محلی این موضوع را پیچیده کرده است.
  عده ای ساکنان دائم بافت هستند که بیش از همه نیاز به توانمندسازی دارند و متاسفانه زمانه ایشان را در آخرین اولویت قرار داده است.
  عده ای ساکنان فصلی بافت هستند که عموما مهاجرت کرده اند و در تعطیلات (عموما محرم و ایام نوروز)به زادگاهشان برمیگردند و بیش از همه کباده مالکیت بر بافت میکشند اما دغدغه هایی متفاوت با ساکنین دارند.
  و گردشگران که به اولویت اول مسئولین در برنامه ریزی بافت دچار شده اند و …

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>