پایگاه ممتی، نایین/ بیست‌ و نهم اردیبهشت ماه روزی برای پاسداشت زبان مادری…

فرهنگستان

بیست‌ و نهم اردیبهشت ماه روزی برای پاسداشت زبان مادری.

29 اردیبهشت محمدیه نایین

«تصویر نمایی از طلوع خورشید روز پنج شنبه ۲۹ اردیبهشت در محمدیه نایین.»

فرهنگستان زبان و ادب فارسی چگونه شکل گرفت؟

بیست و نهم اردیبهشت ماه-مصادف است با روز تاسیس نهادی با عنوان فرهنگستان ایران در سال ۱۳۱۴ که بعدها به فرهنگستان زبان و ادب فارسی کنونی تبدیل شد. این نهاد تا سال ۱۳۳۳ ذیل عنوان “فرهنگستان اول” فعالیت کرد. تاسیس این نهاد را به محمدعلی فروغی ادیب و سیاست‌مدار معاصر ایرانی نسبت می‌دهند؛ نهادی که با هدف اصلاح زبان و خط فارسی به فرمان رضا شاه شروع به فعالیت کرد.

* وظایف فرهنگستان:

وزارت معارف و اوقاف و صنایع مستظرفه اساسنامه فرهنگستان را در شانزده ماده تنظیم کرده بود که به تصویب هیئت وزرا رسید. این وظایف عبارت بود از:

⊙ ترتیب فرهنگ به قصد رد و قبول لغات و اصطلاحات در زبان فارسی

⊙ اختیار الفاظ و اصطلاحات در هر رشته‌ از رشته‌های زندگانی

⊙ پیراستن زبان فارسی از الفاظ نامتناسب خارجی

⊙ تهیه دستور زبان

⊙ جمع آوری لغات و اصطلاحات پیشروان و صنعتگران و الفاظ و اصطلاحات قدیمی و اشعار و امثال و قصص و نوادر و ترانه‌ها و آهنگ‌های ولایتی

⊙ هدایت افکار به حقیقت ادبیات و چگونگی نظم و نثر

⊙ تشویق شعرا و نویسندگان در ایجاد شاهکارهای ادبی

⊙تألیف و ترجمه کتب سودمند

⊙ مطالعه و اصلاح خط فارسی.

* اولین گام:

نخستین نشست فرهنگستان را در تاریخ ۱۲ خرداد نوشتند. جلسه‎ای در عمارت سابق دانشکده حقوق که به ریاست محمدعلی فروغی -نخست‌وزیر وقت- برگزار شد. تا شهریور ماه ۱۳۲۰ تعدادی اصطلاحات فنی و علمی به وسیله فرهنگستان برگزیده و رواج داده شد که مجموعه‌ای از آن به نام ” واژه‌های نو” منتشر شد.

 بیش از همه در نشست‌های فرهنگستان پیگیر واژه گزینی و یافتن معادل‌هایی برای اصطلاح‌ها و واژگان خارجی بودند. کاری که در فرهنگستان زبان ادب فارسی نیز مجدانه پیگیری می‌شود. همچنین بازبینی در اصطلاحات علمی و انتشار” نامه فرهنگستان” که نخستین شماره آن در سال ۱۳۲۲ به سردبیری حبیب یغمایی منتشر شد، از دیگر فعالیت‌های در این مجموعه بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>