پایگاه ممتی، نایین/ منتخب مردم نایین در مجلس دهم:

منتخب مردم نایین

منتخب مردم نایین در مجلس دهم:

خبرگزاری فارس: اولویت داشتن ترویج زبان انگلیسی زمینه‌ساز تهاجم فرهنگی است

منتخب مردم نایین در مجلس دهم گفت: با ترویج زبان انگلیسی در کل کشور بعد از زبان فارسی و محدود کردن فراگیری سایر زبان‌ها، بدون توجه به ابعاد آن، زمینه تهاجم فرهنگی را به‌راحتی برای آن‌ها ایجاد می‌کنیم. عباسعلی پوربافرانی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در نایین اظهار کرد: در خصوص بیانات مقام معظم رهبری پیرامون مسائل به‌دقت زیادی نیاز است، در نگاه اول اگر کسی بدون توجه به ابعاد قضیه بخواهد به این مسأله بپردازد، احساس می‌کند شاید این نکته خیلی حساس نیست. وی افزود: واقعیت این است که به هر حال ایشان فرموده‌اند که زبان انگلیسی در حال ترویج است و ایرادی هم که گرفته‌ شده به معنای مخالفت با یادگیری زبان خارجی نیست. منتخب مردم نایین در مجلس دهم تصریح کرد: زبان نشان‌دهنده هویت و فرهنگ هر جامعه‌ای است، زبان فارسی نیز یکی از زبان‌های زنده دنیا و زبان مادری و زبان اصلی و جزو فرهنگ و هویت ما است.

 پوربافرانی در ادامه گفت: این‌که از مهدکودک، دبستان، راهنمایی، دبیرستان و حتی در دانشگاهمان فقط یک زبان به‌عنوان زبان خارجی تدریس بشود و اگر کسی علاقه داشت بتواند زبان دومی را یاد بگیرد این دقیقاً محدود کردن و همان نکته‌ای است که مقام معظم رهبری به آن اشاره کرده‌اند. وی با اشاره به اهمیت توجه به جمعی که این مسأله در بین آن‌ها مطرح شده، ادامه داد: در کل کتاب‌های درسی ما تنها زبان انگلیسی آموزش داده می‌شود و نکته مورد نظر ترویج زبان انگلیسی به‌جای زبان فارسی است، محدودیت در یادگیری یک زبان خارجی باعث ترویج فرهنگ بیگانه می‌شود. منتخب مردم نایین در مجلس دهم عنوان کرد: زبان عربی هم از جهت ریشه و هم از جهت تعداد افرادی که به این زبان سخن می‌گویند و زبان رسمی‌شان است، باید زبان اول جهان باشد؛ اما به دلیل عدم حفظ هویت و جایگاه آن، این‌طور نیست. اگر ما نیز به نکته‌ای که مقام معظم رهبری اشاره کردند، توجه نکنیم ممکن است چنین بلایی بر سر زبان فارسی نیز بیاید. پوربافرانی ضمن تأکید بر حفظ جایگاه و اهمیت زبان فارسی به‌عنوان یکی از زبان‌های زنده دنیا، خاطرنشان کرد: اگر به دنبال ترویج علم و به دست آوردن علم به زبان‌های مختلف هستیم، باید به زبان‌های مختلف دنیا تسلط پیدا کنیم. تسلط از این جهت که بتوانیم به علم و فناوری‌های آن‌ها دست پیدا کنیم. وی با اشاره به هزینه‌های میلیونی برخی شبکه‌های خارجی به‌ عنوان ابزار تهاجم فرهنگی اظهار کرد: با محدود کردن آموزش زبان در زبان انگلیسی و ترویج این زبان در کل کشور بعد از زبان فارسی، بدون توجه به ابعاد آن، زمینه تهاجم فرهنگی را به‌راحتی برای آن‌ها ایجاد می‌کنیم. منتخب مردم نایین در مجلس دهم افزود: قطعاً باید این نگاه با ریزه‌کاری‌ها و ابعاد مختلفش مورد مداقه مسؤولانی که در تدوین کتب درسی آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها فعالیت دارند، قرار گیرد.

 پوربافرانی در پایان با اشاره به نقش مجلس شورای اسلامی در این موضوع، تصریح کرد: ابعاد این مسأله باید در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با مشارکت برنامه‌ریزان کتب درسی و صاحبان خرد و اندیشه به‌طور دقیق بررسی شده و تصمیم درستی در این باره گرفته شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>