پایگاه ممتی، نایین/ کمیته امداد، و خانواده های محتاج نان شب…

کمیته امداد

کمیته امداد، و خانواده های محتاج نان شب…

 از ۱۴ اسفند ۱۳۵۷ که کمیته امداد امام با حکم امام خمینی(ره) راه اندازی شد، این نهاد امدادی به عنوان پناهگاه میلیون ها فقیر ایرانی که بسیاری شان حتی محتاج نان شب اند، بوده است. مردم ایران نیز که نوعدستی و دستگیری از نیازمندان، بخش مهمی از فرهنگ و باورهای ملی و دینی شان است، همواره کمیته امداد را به عنوان حلقه وصلی که کمک ها را به دست نیازمندان واقعی می رساند، به رسمیت می شناسند. معیار کمک رسانی کمیته امداد امام مشخص نیست. و ای کاش در امر مهم بیشتر تحقیق و بررسی انجام میشد. مردم وقتی می بینند در این میان هستند افرادی که نیازمند نیستند ولی به عنوان مدد جو کمک دریافت میکنند. این سوال پیش می آید که چگونه و بر چه مبنایی یک خانواده نیازمند تشخیص داده میشود؟ به گفته آقای یوسفی: کمیته امداد نایین دو هزارو ۷۶۰ نفر تحت حمایت دارد. که از این تعداد در روز اول ماه مبارک رمضان  هزار و ۵۲۰ خانوار در مجموع از سبد کالای مواد غذایی به ارزش یک میلیارد ریال بهره مند شدند. و توزیع مرحله دوم از روز هفتم ماه مبارک رمضان شروع شد که در این مرحله خانواده های پر جمعیت و نیازمند و خانواده های دارای بیمار خاص و خاص و ایتام را شامل می شود. که جا دارد از ایشان تشکر کنیم ولی در این میان هستند افرادی که نه تنها نیازمند نیستند، بلکه اگر قرار باشد وضعیت مالی آنها خیلی بیشتر از آن چیزی است که محتاج فرضشان کنیم با اتومبیل های مدل بالا برای دریافت مواد غذایی که حق «قشر ضعیف جامعه که حتی جزء مدد جویان کمیته امداد هم نیستند» مراجعه می کنند! هر انسانی متعجب می شود. بله این ها واقعیت هایی است که عینا مشهود است. و دود همه این ها، البته به چشم فقیران و نیازمندان واقعی جامعه رفته است. کسانی که در این وانفسای گرانی،  نه غذایی مناسب برای خوردن دارند، نه لباسی در خور برای پوشیدن و نه دوایی برای درمان. صحبت درباره کسانی است که برای گذران زندگی شان، محتاج صدقه اند؛ به همین تلخی و صراحت! افراد نیکوکار نایین، همواره دنبال جایی هستند که اطمینان یابند کمک هایی که به فقرا می کنند را واقعاً به دست مستحقان می رساند. اگر کمیته امداد روی ریل اصلی اش حرکت کند و به معنای واقعی کلمه، حامی فقرا شود، حتماً مردم نیز با خیال آسوده به یاری اش خواهند رفت؛ و اگر نه مردم نه با کسی سر عناد دارند و نه با کسی عقد اخوت بسته اند. خیرین شریف وقتی بدانند کمک هایشان دقیقاً در کجا خرج می شود، البته در شهر کوچکی مثل نایین به خوبی مشهود است! و فقط با کمی تحقیق و بررسی بیشتر، خانواده هایی را که،  نیازمند واقعی نیستند از چرخه ی این نهاد خارج کنند. و این راهی است که البته خیلی هم سخت نیست چرا که بازسازی اعتماد از دست رفته، طاقت فرساتر از ایجاد یک اعتماد جدید است. اما واقعیت این است که چاره ای هم جز این نیست چرا که صحبت نه بر سر یک سازمان یا این مدیر و آن مدیر که درباره صدها انسان فقیر است. و با مشاهده دریافت کمک افراد غیر نیازمند، بسیارند افرادی که سال هاست ریالی به صندوق صدقات کمیته امداد نینداخته اند و ترجیح شان این بوده است که یا مستقیماً و یا از طریق خیریه های مورد اعتماد، به مستمندان کمک کنند. به همین دلیل است که مدام از میزان کمک های مردمی به کمیته امداد کاسته شده است و این در حالی است که افراد فقیری که تحت پوشش این نهاد هستند، با توجه به افزایش روزافزون هزینه ها، نیاز بیشتری به کمک دارند. و من الله توفیق.

در راستای این دغدغه مندی، این سوال ها از مخاطبان فرهیخته داریم:

۱ – آیا اعتماد شما در سال های اخیر نسبت به کمیته امداد، کاهش یافته است؟ اگر پاسخ مثبت است علتش چیست؟

۲ – و سؤال مهم تر: چه کارهایی باید در کمیته امداد انجام شود تا اعتماد از دست رفته بازسازی شود به طوری که شما بتوانید به کمیته امداد جهت رساندن کمک هایتان به دست فقرای واقعی، اعتماد کنید؟

پاسخ این سوالات را اعم از این که قابل انتشار باشند یا نباشند، بدون حتی یک کلمه کم و زیاد، مستقیماً به دست مدیریت کمیته امداد خواهیم رساند تا بدون هیچ واسطه و تعارفی با دیدگاه های واقعی مردم آشنا شوند و نظرات مردم را در برنامه ریزی هایشان لحاظ کنند. این قول و تعهد ما به شماست که حرف تان را به طور کامل، به دست شان برسانیم. کامنت های این مطلب، نه برای انتشار که برای رساندن به دست مدیریت کمیته امداد خواهد بود. ما نامه رسان شما خواهیم بود.

امیدواریم که این نهاد بر مبنای عدالت، با کمی دقت و تحقیقات بیشتر، کمک ها را فقط به دست نیازمندان واقعی برساند. ان شاءالله… موفقیت همگان آرزوی ماست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>